Przed dzisiejszym protestem górników w Warszawie liderka Zjednoczonej Lewicy zarzuca rządowi, że nie ma strategii dla górnictwa i energetyki.

Barbara Nowacka mówiła w radiowej Jedynce, że przedstawiciele jej ugrupowania będą wspierać manifestujących w obronie górnictwa węgla kamiennego. Podkreśliła, że jedyną receptą dla Śląska nie może być prywatyzacja, bo to "bujda i próba wyprzedaży naszego bezpieczeństwa". Barbara Nowacka przyznała, że część kopalni będzie prędzej czy później wymagała likwidacji, ale o górnictwie należy pomyśleć "mądrze, systemowo, wiążąc reformy z bezpieczeństwem energetycznym, a przede wszystkim we współpracy ze związkowcami". Podkreśliła, że pomysł dla Śląska musi brać pod uwagę ograniczone zasoby węgla.

Dziś w stolicy odbędzie się manifestacja organizowana przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Związkowcy twierdzą, że rząd złamał porozumienie 17 stycznia tego roku w sprawie ratowania kopalń. Demonstracji w Warszawie będzie towarzyszyć akcja wsparcia protestu w 100 miastach w całym kraju.