Unia Europejska próbuje skłonić Turcję do współpracy, by skuteczniej pilnowała swoich granic. To ma pomóc w zatrzymaniu fali uchodźców z tego kraju na Stary Kontynent. Współpraca Brukseli z Ankarą jest jednym z tematów europejskiego szczytu w Brukseli.

Unijni dyplomaci nieoficjalnie przyznają, że Wspólnota jest gotowa przekazać Turcji około trzech miliardów euro. "To na razie propozycja i trudno się spodziewać, by dziś już zapadła decyzja w tej sprawie" - mówił w kuluarach szczytu jeden z unijnych dyplomatów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Bruksela zapowiedziała przyspieszenie negocjacji w sprawie ułatwień wizowych, a w przyszłości zniesienie wiz.

Tureckie władze oczekują, że nastąpi to w przyszłym roku. Ankara chce też, by Bruksela zwoływała specjalne szczyty Unia Europejska - Turcja. Jedną z najbardziej delikatnych i kontrowersyjnych kwestii jest sprawa przesiedleń kolejnych syryjskich uchodźców z Turcji do unijnych krajów.

Wcześniej pojawiały się informacje, że do Wspólnoty miałoby trafić pół miliona uciekinierów. Unijni dyplomaci zastrzegli w rozmowie z Polskim Radiem, że żadne konkretne liczby w negocjacjach Brukseli z Ankarą nie padły. Dodają też, że jeśli już byłaby mowa o przesiedleniach to do Niemiec i podobno trwają rozmowy Berlina z Ankarą w tej sprawie.