Kolejny sondaż daje wyraźną przewagę PiS nad Platformą Obywatelską. Według badania pracowni Estymator dla "Newsweeka", Prawo i Sprawiedliwość cieszy się 40-procentowym poparciem, zaś PO notuje 24-procentowy wynik.

Z przeliczenia mandatów wynika, że PiS może liczyć na samodzielne rządy. Zarówno PiS, jak i PO notują 2-punktowe spadki notowań w porównaniu z rezultatem sprzed dwóch tygodni.

Według sondażu, do Sejmu dostałyby się jeszcze 4 inne ugrupowania. Trzecie miejsce zajmuje Zjednoczona Lewica, którą popiera 9 procent ankietowanych. Czwarte miejsce dla partii KORWiN z wynikiem 7 procent. Obie formacje poprawiły swoje sondażowe notowania o 2 punkty procentowe.

Do Sejmu weszłyby jeszcze PSL i Kukiz'15. Te ugrupowania popiera 6 procent badanych, czyli o 1 punkt procentowy więcej niż w badaniu z 30 września.

Pod progiem wyborczym Nowoczesna Ryszarda Petru, na którą chce głosować 4 procent ankietowanych. To spadek o 1 punkt procentowy. W sondażu ujęto również Partię Razem - 1 procent poparcia.

"Newsweek" publikuje również przeliczenie wyników sondażu na mandaty. Według badania, PiS ma 235 mandatów, co oznacza samodzielne rządy bez konieczności formowania koalicji. Platforma Obywatelska może liczyć na 133 mandaty, Zjednoczona Lewica na 36. Swoich posłów do Sejmu wprowadziłyby też KORWiN - 24, PSL - 20 i Kukiz'15 - 11 mandatów. Jeden poseł reprezentowałby Mniejszość Niemiecką.

Estymator przeprowadził swoje badanie na próbie 1002 dorosłych osób w dniach 12-13 października.