Takaaki Kajita z Japonii i Kanadyjczyk Arthur B. McDonald podzielą się tegoroczną nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Królewska Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała ich badania nad cząstkami elementarnymi - neutrinami.

„Za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że neutrina mają masę“, uzasadnił decyzję Komitetu Noblowskiego Goran Hansson, sekretarz Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Neutrina to cząstki bardzo małe - znacznie mniejsze niż atomy a nawet elektrony. Ale jest ich bardzo dużo; co sekundę przez każdy centymetr kwadratowy naszych ciał przelatują miliardy neutrin.

Występują one w - jak mówią fizycy - trzech smakach. Co dziwne, gdy przemierzają one przestrzeń kosmiczną, mogą one po drodze przechodzić z jednego smaku w drugi. Innymi słowy zamieniając swe smaki - zmieniają własną tożsamość. I to są właśnie ich oscylacje. Te oscylacje dowodzą, że neutrina, kiedyś uznawane za bezmasowe, w rzeczywistości mają bardzo małą masę.

Reklama

Takaaki Kajita pracuje na Uniwersytecie Tokijskim; Arthur B. McDonald na Uniwersytecie Queens, w kanadyjskim mieście Kingston.