"Więcej wiedzy - mniej strachu - uchodźcy w Polsce" to tytuł informatora, który jutro pojawi się w polskich mediach. Pomysłodawcą akcji są dziennikarze Gazety Wyborczej. Zdaniem zastępcy redaktora naczelnego Jerzego Wójcika, w obliczu niechęci do uchodźców i politycznej debaty na ich temat dziennikarze postanowili powrócić do ich podstawowego obowiązku czyli do informowania obywateli o tym, jak wygląda świat.

W akcji bierze udział około czterdziestu redakcji. "Normalnie ci dziennikarze konkurują o newsy, dobre historie, o dostęp do dobrych źródeł, tutaj na chwilę nie konkurujemy, pokazujemy, że możemy działać wspólnie" - mówi Jerzy Wójcik. "Mam nadzieję, że to będzie także przykład dla polityków, że są sprawy, w których się nie konkuruje o głosy wyborców" - dodaje.

Informator przygotowali dziennikarze we współpracy z Urzędem do Spraw Cudzoziemców, który objął wydarzenie patronatem. "Nie chodzi nam o to, żeby zmieniać czyjekolwiek nastawienie do uchodźców" - zapewnia rzeczniczka urzędu Ewa Piechota. I dodaje, że chodzi o propagowanie rzetelnych i sprawdzonych informacji na temat tych osób. Rzeczniczka urzędu zaznacza, że szczególnie w mediach społecznościowych widać dużo nieprawdziwych informacji wręcz nawołujących do nienawiści. "Chcemy temu powiedzieć stop" - Ewa Piechota.

Informator pojawi się w prasie oraz na portalach internetowych. Niektóre media przygotowały na ten dzień dodatkowe edukacyjne materiały o uchodźcach.

Do akcji włączyły się redakcje prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. Jest wśród nich także Dziennik Gazeta Prawna.