Adam Bodnar i Irena Lipowicz uważają, że Polska powinna okazać solidarność wobec problemu uchodźców. Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się w Sejmie ze swoimi poprzednikami. Wcześniej złożył ślubowanie.

Według Adama Bodnara, w sprawie uchodźców Polska powinna wykazać się solidarnością i wobec krajów Unii Europejskiej i wobec ludzi potrzebujących pomocy. Jego zdaniem "licytowanie się na kwoty", czyli liczbę ludzi jaką może przybyć do Polski nie ma sensu.

Według profesor Ireny Lipowicz Rzecznik Praw Obywatelskich, w Polsce jest także rzecznikiem praw człowieka. Powiedziała, że był czas kiedy Polacy także "wędrowali".Przypomniała czas II wojny światowej, kiedy "biedny Iran stanął wobec sytuacji w 1943 roku, gdy 80 tysięcy Polaków uratowanych z Syberii stanęło na jego granicy". "Oni nie powiedzieli, że mogą przyjąć tylko dwa tysiące, oni przyjęli wszystkich" - powiedziała Irena Lipowicz.

Jej zdaniem, Polska jest w stanie podjąć swoją suwerenną decyzję i pomóc najbiedniejszym i nie spierając się o liczbę ludzi.