Ukraińska Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że Moskwa złożyła Ukrainie taką propozycję. O propozycjach Rosjan poinformował doradca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Jury Tandit.

Według niego, z Ukraińcami kontaktowały się w tej sprawie różne osoby, w tym blisko związane z Kremlem. Zdaniem Jury Tandita propozycja była jasna - Moskwa zwolni Sawczenko, w zamian za co otrzyma korytarz przez terytorium Ukrainy łączący rosyjski Rostów z Półwyspem Krymskim.

Nie ma pewności, że rzeczywiście ze strony Rosji padły takie propozycje. Faktem jest jednak, że okupowany przez Rosję Krym cierpi z powodu braku dogodnego połączenia z Federacją, bo promowe połączenie przez cieśninę Kerczeńską nie wystarcza.

Reklama

Więziona przez Rosjan od ponad roku 34-letnia pilotka Nadia Sawczenko jest na Ukrainie postacią niezwykle rozpoznawalną, uważaną za narodową bohaterkę. Rosjanie wzięli ją do niewoli w Donbasie, wywieźli do Federacji Rosyjskiej, oskarżyli o nielegalne przekroczenie granicy i zabójstwo rosyjskich dziennikarzy. Zarzuty są uważane w Kijowie za absurdalne i wyssane z palca. Nadia Sawczenko w czasie, gdy przebywała w rosyjskim areszcie, została wybrana w jesiennych wyborach do ukraińskiego parlamentu.