Białoruski więzień polityczny Mikoła Statkiewicz chce ponownie startować w wyborach prezydenckich. Jego żona, Maryna Adamowicz, przekazała Centralnej Komisji Wyborczej wniosek o rejestrację Grupy Inicjatywnej.

W skład Grupy inicjatywnej Mikoły Statkiewicza weszło 1700 osób. Wcześniej, przedstawiciel Centralnej Komisji Wyborczej dał do zrozumienia, że są małe szanse na jej rejestrację. Jest to związane z tym, że polityk przebywa w kolonii karnej. Mikoła Statkiewicz został skazany na 6 lat pozbawienia wolności za organizowanie demonstracji opozycji po wyborach prezydenckich w 2010 roku, w których startował. Przedstawiciele opozycji nie kryją, że próba rejestracji Grupy Inicjatywnej Statkiewicza ma służyć przypomnieniu o jego losie.

Do Centralnej Komisji Wyborczej wpłynęło dotychczas 6 wniosków o rejestrację Grup Inicjatywnych kandydatów w wyborach prezydenckich rozpisanych na 11 października. Obok obecnego prezydenta Aleksandra Łukaszenki w wyborach chce brać udział co najmniej 3 polityków opozycyjnych: Anatolij Labiedźka, Tacciana Karatkiewicz i Siarhiej Kaliakin.