Samodzielne rządy PiS i Zjednoczonej Prawicy, drugie miejsce dla PO oraz wyraźny spadek ruchu Pawła Kukiza - tak prezentuje się najnowszy sondaż TNS dla "Wiadomości" TVP. Z badania wynika, że w Sejmie znalazłyby się trzy ugrupowania.

Bezwzględną większość zyskałaby koalicja PiS i Zjednoczonej Prawicy. Z poparciem 38 procent przypadłoby jej 237 mandatów. To o 6 głosów więcej niż wymagana większość. Poparcie dla PiS i Zjednoczonej Prawicy w stosunku do ostatniego badania z początku czerwca wzrosło o 6 punktów procentowych.

Platforma Obywatelska cieszy się poparciem na poziomie 27 procent - to wzrost o 3 punkty procentowe. Ten wynik daje partii Ewy Kopacz 160 mandatów w Sejmie.

Tworzącą się formację Pawła Kukiza popiera 13 procent ankietowanych. Ruch muzyka i byłego kandydata na prezydenta notuje jednak spadek w wysokości 7 punktów procentowych. Paweł Kukiz wprowadziłby do Sejmu 63 posłów.

Progu wyborczego nie przekroczyłaby Zjednoczona Lewica, czyli SLD, Twój Ruch oraz Zieloni. Ta koalicja uzyskałaby 3 procent głosów. Takie samo poparcie ma partia KORWiN.

Do Sejmu nie weszłyby także PSL i NowoczesnaPL (2 proc.). Stawkę z 1-procentowym wynikiem zamykają Biało-Czerwoni oraz Ruch Narodowy. Co dziesiąty badany jeszcze nie wie, na kogo odda swój głos.

Badanie TNS przeprowadzono w dniach 1-2 lipca na grupie 1000 dorosłych Polaków.