Trzy kluczowe propozycje PiS mają kosztować budżet państwa 39 miliardów złotych. Kandydatka partii na premiera - Beata Szydło - wskazała jak wygospodarować 73 miliardy złotych. Podczas trwającej w Katowicach konwencji programowej, Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło zarys najważniejszych reform.

Priorytety to praca, rodzina i zdrowie. Beata Szydło zapewniła, że jeśli PiS dojdzie do władzy, żadnej grupie społecznej czy zawodowej nie będzie zabierać pieniędzy.

- Wiemy skąd wziąć je na realizację naszego programu" - dodała.

Kandydatka PiS na premiera przedstawiła pięć źródeł finansowania kluczowych reform, dotyczących: wsparcia rodzin kwotą 500 złotych na dziecko, zwiększenia kwoty wolnej od podatku oraz obniżenia wieku emerytalnego. Jak powiedziała, eksperci PiS wyliczyli, że tylko na te propozycje trzeba znaleźć 39 miliardy złotych. Rozwiązaniem, według Szydło, są między innymi dodatkowe wpływy z podatku VAT oraz uszczelnienie systemu fiskalnego, a także podatek obrotowy dla sklepów wielkopowierzchniowych i podatek bankowy. Zdaniem kandydatki na premiera, łącznie powinno to przynieść około 73 miliardów złotych.

- Jak widać, zostanie jeszcze na inne, dobre propozycje - podsumowała.

Wśród postulatów PiS pojawiła się także m.in. likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, przywrócenie gabinetów lekarskich w szkołach czy projekt budowy mieszkań pod wynajem.

Beata Szydło podkreśliła też, że należy stawiać przede wszystkim na polskich przedsiębiorców i polski przemysł.

- Polskie kopalnie mogą być rentowne, w polskich stoczniach można budować statki, zamiast włoskiego pociągu można budować polską Pesę, a zamiast chińskich autobusów - polskie Solarisy. I to powinien być nasz cel - budowanie polskiej marki, polskiego produktu - mówiła wiceprezes PiS.

Podkreśliła też, że dopóki zarobki Polaków nie zrównają się poziomem z krajami tzw. starej Unii, Polska nie powinna wchodzić do strefy euro. Przekonywała, że póki co złoty dobrze służy rozwojowi Polski i tak będzie w przewidywalnej przyszłości. Przypomniała także, że zwróciła się z apelem do premier Ewy Kopacz o jednoznaczną deklarację, czy chce wprowadzić Polskę do strefy euro.

Konwencja programowa PiS w Katowicach trwa od wczoraj i zakończy się jutro. Podzielono ją na szereg dyskusji panelowych, poświęconych różnym dziedzinom życia.