W Austrii wzrosła liczba osób dotkniętych ubóstwem, nadal rosną też ceny żywności. Chcę zbadać tę sprawę i ustalić dlaczego ceny są czasem przesadnie wysokie - zapowiedział minister spraw społecznych Johannes Rauch. Rosnące ceny produktów spożywczych nie mogą być dłużej usprawiedliwiane inflacją – podkreślił Rauch w wywiadzie dla stacji ORF.

W Austrii w 2022 roku 201 tys. osób znajdowało się w niekorzystnej sytuacji materialnej i społecznej - pokazują dane. Oznacza to, że 2,3 proc. ludności nie było stać na wydatki takie jak nowe meble, wakacje czy w miarę dobrze ogrzewanie mieszkanie – wyjaśniał minister. Rok wcześniej, w 2021 roku, w gorszej sytuacji materialnej było 160 tys. osób, czyli 1,8 proc. populacji.

„Państwo opiekuńcze zapobiega gorszym zjawiskom, bez tego ryzyko ubóstwa byłoby trzykrotnie większe” – ocenił Rauch, podkreślając, że rząd pomagał w wielu obszarach (np. czynsz i energia). Jak zaznaczył, jest wiele do zrobienia, jeśli chodzi o koszty żywności.

„Niektóre artykuły spożywcze są dwa razy droższe niż przed kryzysem. Nie da się tego dłużej uzasadniać inflacją” – stwierdził minister, zapowiadając, że chce zbadać branżę spożywczą, by „ustalić powody czasami przesadnie wysokich cen”. (PAP)

mszu/ adj/