W wyborach nie należy się kierować się dobrem jednej partii, ale całego narodu - mówił w czasie mszy świętej za ojczyznę w Katedrze na Wawelu kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski odniósł się do wyborów prezydenckich, które odbędą się w przyszłym tygodniu. Apelował o odpowiedzialne podejście do głosowania.

Mamy mieć na uwadze przyszłość ojczystego domu, w którym respektowane są chrześcijańskie wartości, bo jak dodał, są one uniwersalne, są one sprawdzone, są one również dla człowieka naszych czasów.
Kardynał Dziwisz podkreślał, że do obywateli należy kształtowanie przyszłości Polski i od nich zależy dobro kraju, dlatego zachęcał do udziału w przyszłotygodniowym głosowaniu - „To my jesteśmy odpowiedzialni za dziś i jutro naszego kraju. Czekają nas wybory prezydenta Rzeczypospolitej. Udział w wyborach to prawo, to przywilej, ale to także obowiązek, od którego nie powinniśmy się dyspensować".


Metropolita krakowski podkreślał znaczenie Konstytucji 3 maja i cytował słowa Jana Pawła II wypowiedziane z okazji 200-tnej rocznicy uchwalenia konstytucji w 1991 roku. Papież mówił wtedy, że „Konstytucja 3 maja wobec bliskiej już groźby utraty niepodległości była dokumentem profetycznym i opatrznościowym".

"Ona sprawiła, że nie można było odebrać Polsce jej rzeczywistego bytu na kontynencie europejskim, bo ten byt został zapisany w słowach Konstytucji 3 maja. A słowa te, mając moc prawdy, okazały się potężniejsze od potrójnej przemocy, która spadła na Rzeczpospolitą” - mówił kardynał Dziwisz.

Dziś mija 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.