Iran przejął kontrolę nad amerykańskim statkiem towarowym. Na jego pokładzie znajduje się 34 członków załogi. Powodem przechwycenia jednostki miało być naruszenie wód terytorialnych w Zatoce Perskiej- podaje irańska agencja Fars.

Na te informacje odpowiada Pentagon. Rzecznik amerykańskiego resortu obrony mówi, że chodzi o kontenerowiec pod banderą Wysp Marshalla, bez amerykańskich obywateli. Jednostka przepływała przez cieśninę Ormuz.

Informacje o przechwyceniu amerykańskiego statku towarowego podawała także telewizja Al-Arabija. Tych doniesień nie potwierdzały źródła w USA, cytowane przez Reutersa. Telewizja Al-Arabija informowała, że jednostka została skierowana do portu Bandar Abbas w cieśninie Ormuz. "Nie mamy na razie doniesień o żadnym amerykańskim statku przekierowanym do irańskiego portu" - mówił informator Reutersa.

Z kolei rzecznik Pentagonu poinformował, że irańskie siły weszły na pokład kontenerowca MV Maersk Tigris, pływającego pod banderą Wysp Marshalla. Jak dodał, do zajęcia jednostki doszło po tym, jak irański patrol otworzył ogień w kierunku statku i nakazał dalsze wpłynięcie w wody terytorialne kraju.

Pentagon informuje również, że na sygnał alarmowy kontenerowca odpowiedziały amerykańskie samoloty i niszczyciel USS Farragut. Obecnie monitorują sytuację.