To kolejny etap na drodze do normalizacji stosunków pomiędzy Waszyngtonem a Hawaną. Biały Dom poinformował, że Departament Stanu kończy już prace nad oceną czy władze w Hawanie angażują się we wspieranie terroryzmu na świecie.

Doradcy Baracka Obamy spodziewają się jednak, że jeszcze w tym tygodniu sekretarz stanu John Kerry przęśle prezydentowi wniosek o wykreślenie Kuby z tej listy.

Amerykański prezydent bez wątpienia go podpisze, a wtedy Kongres będzie mieć 45 dni na ewentualny sprzeciw. Informacje o zamiarze wykreślenia Kuby z listy sponsorów terroryzmu zbiega się w czasie z wyjazdem Baracka Obamy na szczyt przywódców państw amerykańskich w Panamie. Niewykluczone, że przy okazji dojdzie do spotkania - jak mówią przedstawiciele Białego Domu - interakcji prezydenta USA z Raulem Castro.

Trwająca normalizacja stosunków Waszyngtonu z Hawaną doprowadziła już do ograniczenia embarga handlowego wobec Kuby i ułatwienia podróży do tego kraju. Niedługo USA mają otworzyć ambasadę w Hawanie a Kubańczycy w Waszyngtonie.