Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej złożył kondolencje premierowi Japonii Shinzo Abe. Ma to miejsce po tym jak, bojownicy Państwa Islamskiego opublikowali w internecie film z zamordowanym przez nich Japończykiem.

Obama, zadzwonił do premiera Shinzo Abe "by wyrazić kondolencje z powodu morderstwa Haruna Yukawy oraz by zaznaczyć solidarność z Japończykami"- podał Biały Dom w oświadczeniu. Prezydent Stanów Zjednoczonych jest w trakcie oficjalnej podróży do Indii.

Na opublikowanym w internecie nagraniu widać jednego z japońskich zakładników, Kenji Goto, trzymającego w rękach zdjęcie zgładzonego kolegi, Haruna Yukawy. Obaj mężczyźni, z których jeden jest dziennikarzem, a drugi konsultantem wojskowym, zostali uprowadzeni w sierpniu ubiegłego roku niedaleko Aleppo w Syrii i najprawdopodobniej trafili w ręce radykałów z Państwa Islamskiego.

Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył, że jest wysoce prawdopodobne, że nagranie jest autentyczne. Zastrzegł, że cały czas sprawdzają to odpowiednie służby.