Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Aleksandr Turczynow zwrócił się do ukraińskiej Rady Radiofonii i Telewizji, by przeanalizowała aktywność programową kanału telewizyjnego „Inter”.

Telewizja „Inter” została poddana w mediach ukraińskich ostrej krytyce po ostatnim programie noworocznym, w którym występowali rosyjscy artyści znani ze swych antyukraińskich wystąpień.

Niezadowolenie patriotycznie nastawionych kręgów społeczeństwa ukraińskiego wywołał fakt zaproszenia do udziału w noworocznym programie artystów z Rosji, którzy wielokrotnie wyrażali publicznie swe poparcie dla działań prorosyjskich separatystów w Donbasie. Niektórzy z nich popierali także rosyjską aneksję Krymu w marcu ubiegłego roku. Irytację części Ukrańców wywołał fakt uczestnictwa w koncercie Iosifa Kobzona, piosenkarza znanego ze wspierania polityki Władimira Putina. Noworoczny program „Inter-u” wywołał dyskusję na temat wprowadzenia ustawowego zakazu pokazywania w telewizji postaci, które uznane zostaną na Ukrainie za osoby niepożądane.

Dyskutowana jest nawet sprawa odebrania kanałowi „Inter” licencji. Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą jednak, że program był prowokacją ze strony sił prorosyjskich, które chcą - w przypadku odebrania „Inter-owi” licencji - oskarżać Kijów o ograniczanie wolności wypowiedzi.