Dla Polskiego Stronnictwa Ludowego najważniejszym wydarzeniem politycznym mijającego roku były wybory samorządowe i wybory do Parlamentu Europejskiego. W obu uzyskaliśmy bardzo dobry wynik - powiedział Jan Bury. Poseł przypomniał, że do PE ludowcy wprowadzili 4 posłów, a w wyborach samorządowych uzyskali prawie 25 procent poparcia. " To jest wynik niesamowity, najlepszy od 25 lat, który potwierdza świetną pozycję PSL-u w samorządach" - powiedział Bury.

Szef klubu parlamentarnego PSL dodał, że w wymiarze parlamentarnym ten rok był również dla ludowców udany. Ocenił, że dla jego partii bardzo ważne było przywrócenie 75 sądów rejonowych zniesionych przez reformę Gowina. "Wprawdzie na raty, bo od nowego roku przywracanych jest kilkadziesiąt sądów i od następnego roku przywrócone zostaną kolejne ale de facto wszystkie, które zlikwidował Gowin zostaną przywrócone" - powiedział Bury.

Mówiąc o zmianach legislacyjnych powiedział, że dla PSL-u ważne było również przyjęcie ustawy zabraniającej sprzedawania w szkołach i podawania dzieciom na stołówkach tzw. śmieciowej żywności, przyjęcie ustawy o OFE oraz przyznanie studentkom, bezrobotnym oraz żonom rolników prawa do urlopu rodzicielskiego. "To jest duża sprawa i ukłon w kierunku rodziny" - powiedział Bury. Szef klubu PSL ocenił, że uchwalenie pod koniec roku ustawy o Karcie Dużych Rodzin było takim postawieniem kropki nad "i", i pokazaniem, że rodzina w Polsce jest najważniejsza. Jan Bury powiedział również, że wyzwaniem ostatnich miesięcy jest wojna rosyjsko - ukraińska i będące jej wynikiem embargo na sprzedaż owoców i warzyw na rynku wschodnim.

Reklama