W południe czasu polskiego, Franciszek rozpocznie swoją wizytę w Turcji. To czwarty papież, który jedzie do tego kraju. Przez dwa dni będzie gościł w Ankarze i w Stambule.

W programie wizyty są rozmowy z prezydentem i premierem. Spotkanie z uciekinierami z Syrii i Iraku, którzy w Turcji ukryli się przed radykałami z Państwa Islamskiego. Udział w uroczystościach ku czci świętego Andrzeja Apostoła.

Papież udaje się do kraju świeckiego, ale muzułmańskiego, który coraz bardziej się radykalizuje - mówi IAR doktor Agnieszka Ayşen Kaim, turkolożka z Uniwersytetu Łódzkiego. Ten proces rozpoczął się po objęciu władzy przez obecnego prezydenta Recepa Erdogana. Wcześniej wręcz tępiono przejawy religijne. Teraz ludzie przyjmują zasady islamu i to tego w wydaniu arabskim nie lokalnym.- podkreśla doktor Agnieszka Ayşen Kaim.

Jednym z celów tej wizyty papieża jest wypracowanie wzoru relacji chrześcijańsko-muzułmańskich. Mimo, że w Turcji postępuje islamizacja, jest szansa, że tu taki model powstanie - dodaje rozmówczyni IAR. Na potwierdzenie tych słów przypomina ,że w jej ojczyźnie Europa była zawsze obecna. Geopolitycznie i gospodarczo Turcja i Stary Kontynent są sobie bliskie. A Turcja łączy islam z zachodnim podejściem. Natomiast samo społeczeństwo jest muzułmańskie.

Oprócz rozmów politycznych istotnym elementem tej podróży jest udział papieża w uroczystościach ku czci świętego Andrzeja Apostoła- czczonego szczególnie przez prawosławnych. Ważnym punktem będzie spotkanie z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem Pierwszym. To patriarcha- oprócz władz świeckich- zaprosił Franciszka do Turcji - mówi IAR Krzysztof Tomasik z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Takie wizyty , na różnym szczeblu odbywają się dwa razy do roku. Raz na uroczystości ku czci Andrzeja Apostoła przyjeżdżają do Turcji papież lub wysokiej rangi delegacja. Drugi raz podczas katolickiej uroczystości apostołów Piotra i Pawła. Wówczas do Watykanu przyjeżdża Bartłomiej Pierwszy lub ważni duchowni. Szacuje się, że dziś w Turcji mieszka 150. tysięcy chrześcijan różnych kościołów. Dla porównania muzułmanie stanowią prawie 99. procent obywateli, spośród liczącego 75. milionów narodu. Dominuje islam sunnicki.