Prezydent Czech Milosz Zeman zaprosił na styczeń do Pragi przywódców Rosji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji.

Mają wziąć udział w Forum Holocaustu, które będzie elementem obchodów 70. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Największe kontrowersje wzbudzi zapewne ewentualny przyjazd Władimira Putina.

O zaproszeniu przez prezydenta Zemana głów państw czterech zwycięskich mocarstw w II wojnie światowej poinformował jego rzecznik Jiři Ovčaček. "Z okazji rocznicy wyzwolenia odbędzie się w Pradze Forum Holocaustu, które przygotowują poważne organizacje żydowskie. Z logiki rzeczy wynika, że prezydent zaprosił przedstawicieli zwycięskich mocarstw” - mówił.

Rzecznik nie odpowiedział na pytanie, czy Zeman konsultował zaproszenie Władimira Putina z przebywającym wczoraj w Pradze polskim prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Informacja o zaproszeniu do udziału w Forum Holocaustu rosyjskiego prezydenta spotkała się natychmiast z krytyką czeskich środowisk prawicowych.