Interpol ściga podejrzanych o zbrodnie dokonane podczas dyktatury generała Franco.
Reklama

Międzynarodowa organizacja policji zażądała zatrzymania w Hiszpanii i ekstradycji do Argentyny 19 osób. Zrobiła to na życzenie sędzi Marii Servini de Cubrii, która od ponad roku prowadzi w Buenos Aires dochodzenie przeciwko zbrodniom dokonanym podczas hiszpańskiej wojny domowej i dyktatury.
Na liście Interpolu jest siedmiu ministrów rządu generała Franco. Czterem z nich argentyński wymiar sprawiedliwości zarzuca składanie podpisów pod wyrokami śmierci, m.in. pod ostatnią egzekucją przeprowadzoną we wrześniu 1975 roku.

Interpol domaga się również zatrzymania byłych sędziów, adwokatów i policjantów. Im zarzucono morderstwa, tortury, porwania i odbieranie matkom dzieci.
Do prowadzenia dochodzenia w sprawie zbrodni popełnionych w czasach Franco upoważniło Marię Servini de Cubrię 150 obywateli Hiszpanii, którzy złożyli pozew w Buenos Aires. Już raz, przed rokiem Interpol zwrócił się do Hiszpanii o zatrzymanie i przekazanie argentyńskiemu wymiarowi sprawiedliwości podejrzanych o zbrodnie i tortury. Wtedy hiszpański sąd odrzucił petycję.