"Dzisiaj jest mój ostatni dzień jako ambasador Polski w Izraelu. Ostatnie trzy lata i cztery miesiące były niezapomnianym przeżyciem, zarówno zawodowym, jak i osobistym" - napisał w niedzielę na Twitterze Magierowski, który pełnił funkcję ambasador RP w Izraelu od czerwca 2018 r.

"Mam teraz setki nowych izraelskich przyjaciół: młodzi i starzy, ocaleni z Holokaustu i studenci, biznesmeni, artyści, nauczyciele, przewodnicy, dziennikarze. Żołnierze i pacyfiści, feministki i charedim (odłam współczesnej ortodoksji judaizmu - PAP). Żydzi, muzułmanie, chrześcijanie. Silne kobiety i pomysłowi mężczyźni. Co za tętniący życiem, godny podziwu kraj" - dodał kończący urząd ambasador.

Reklama

Magierowski podziękował również swoim polskim i izraelskim współpracownikom, w tym pracownikom ambasady RP w Izraelu.

"Wszystkie skromne osiągnięcia były osiągnięciami mojego zespołu z ambasady RP w Izraelu. Wszystkie porażki były moje i tylko moje" - napisał ambasador. Zamieścił również serię zdjęć z różnego rodzaju wydarzeń i spotkań z okresu sprawowania swojego urzędu w Tel Awiwie.

W sierpniu po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego szef izraelskiego MSZ Jair Lapid oświadczył na Twitterze, że Polska "zaaprobowała, nie po raz pierwszy, niemoralną, antysemicką ustawę"; polecił charge d’affaires ambasady Izraela w Warszawie, aby "natychmiast wrócił do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony" i zasugerował, aby Magierowski - ambasador Polski w Izraelu przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania. Od tego czasu Magierowski przebywał w Warszawie.

Na początku października sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała go na ambasadora RP w Waszyngtonie, gdzie zastąpi urzędującego od listopada 2016 r. Piotra Wilczka.

Marek Magierowski urodził się w 1971 r. Ukończył studia hispanistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez ponad 20 lat pracował jako reporter, redaktor i publicysta. W październiku 2015 r. zakończył karierę dziennikarską i rozpoczął pracę w Kancelarii Prezydenta RP jako ekspert ds. dyplomacji publicznej, następnie został dyrektorem Biura Prasowego KPRP. Od czerwca 2017 r. do maja 2018 r. pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.