PiS zawiesiło kampanię, PO pyta kto finansuje wizytę Jarosława Kaczyńskiego na Podkarpaciu. Jak napisał na Twitterze rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman, powodem jest zagrożenie powodziowe na południu Polski.

Szef sztabu Platformy Obywatelskiej Tadeusz Zwiefka pyta w związku z tym, z jakich środków finansowany jest wyjazd prezesa na Podkarpacie. Europoseł PO stawia też inne pytania, między innymi, czy PiS odwoła spotkania z wyborcami, konferencje prasowe oraz emisję spotów wyborczych. Bo z tym - wyjaśnia Zwiefka - wiązałoby się zawieszenie kampanii. W przeciwnym razie jest to zwykłe oszustwo - powiedział.

W tym kontekście pojawiły się pytania o ewentualną obecność na zagrożonych powodzią terenach premiera. Zwiefka przypomniał, że wczoraj odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego na temat stanu przygotowań służb i infrastruktury przeciwpowodziowej. Dodał, że dziś na południu kraju jest minister administracji Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że premier jest w Bratysławie, a w drodze powrotnej będzie miał w Krakowie spotkania, ale nie związane z sytuacją powodziową.

Tymczasem dyrektor IMGW Mieczysław Ostojski zaapelował, by nie wywoływać paniki poprzez nieprawdziwe doniesienia o powodzi. Jak poinformował, w sobotę zacznie się formować fala wezbraniowa, która, o ile zbiorniki i wały spełnią rolę, nie powinna spowodować powodzi. Może natomiast dojść do mniejszych podtopień.

Na południu Polski zapowiadane są deszcze. W nocy ma padać na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie. Meteorolodzy zapowiadają deszcze także na południu Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej i w południowo-wschodniej części Dolnego Śląska.