Amerykańska firma Hewlett-Packard przyznała się do korupcji - między innymi w Polsce. Komputerowy gigant ogłosił zawarcie ugody z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości (DOJ) oraz amerykańską Komisją Papierów Wartościowych (SEC).

HP wypłaci tym agencjom rządowym 108 milionów dolarów. "Niewłaściwe zachowania opisane w ugodzie dotyczyły niewielkiej liczby osób, które nie pracują już dla naszej firmy" - napisał John Schultz, wiceprezes i główny radca prawny HP w oświadczeniu przesłanym mediom.

O sprawie DGP dowiedział się już wczoraj >>

Według śledztwa prowadzonego zarówno przez polskie CBA jak i przez służby amerykańskie Hewlett Packard miał korumpować polskich urzędników przy przetargach publicznych na systemy informatyczne.

Hewlett-Packard wybrał formę ugody, by zakończyć proces, ciągnący się od kilku lat. Dowody przedstawione między innymi przez Polską stronę były na tyle mocne, że uznano, iż nie ma już możliwości wybronienia się przed oskarżeniami. Rozważane jest nawet rozwiązanie polskiego oddziału firmy i w jego miejsce stworzenie filii, która będzie miała tylko kompetencje sprzedażowe bez większych inwestycji.