W Warszawie o Ukrainie i niezależności gazowej Europy od Rosji. Między innymi na te tematy będą rozmawiać: premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Do tej wizyty odnosiła się podczas konferencji prasowej marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Jak mówiła, kontekście tego, co dzieje się na Ukrainie, Europa powinna robić wszystko, by uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Według niej, tego będą także dotyczyć rozmowy premiera Tusk z kanclerz Merkel. Przypomniała też, że rząd Donalda Tuska prowadzi działania zmierzające do uniezależnienia się energetycznego od Rosji.

Sam premier Donald Tusk zapewniał na antenie Polskiego Radia, że to Warszawa i Berlin pełnią kluczową rolę w kształtowaniu wschodniej polityki Unii Europejskiej. Mówił w radiowej Jedynce, że najważniejsze w działaniach wobec Rosji jest niedopuszczenie do eskalacji konfliktu na wschodzie. Przekonywał też, że jedynie wspólna, unijna polityka wobec Rosji może dać efekty. "Tylko wtedy to ma jakiś sens, daje szansę skutecznego działania" - mówił szef rządu.