Rosyjskie służby specjalne chcą większych uprawnień w walce z terroryzmem. Jak poinformował portal Gazieta.ru, do Dumy Państwowej - izby niższej parlamentu - wpłynął projekt ustawy przygotowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Agencję Nadzoru Finansowego.

Projekt zakłada między innymi rozszerzenie uprawnień FSB, polegających na możliwości doraźnego rewidowania i inwigilowania obywateli. W części finansowej autorzy projektu proponują ograniczenie sum przelewów internetowych.

Natomiast w kodeksie karnym chcieliby zaostrzenia kar dla terrorystów i ich pomocników aż do najwyższego wymiaru kary, czyli dożywocia. Wcześniej do Dumy Państwowej trafił projekt ustawy zakładającej wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla najbliższych krewnych terrorystów. Kampania na rzecz walki z terroryzmem związana jest ze zwiększoną aktywnością islamskich ekstremistów, którzy odgrażają się, że uniemożliwią władzom Rosji przeprowadzenie 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.