Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miler wspólnie wychwalali zasługi ostatniego komunistycznego premiera Mieczysława Rakowskiego. Były prezydent i były szef rządu spotkali się w Sejmie na przygotowanej przez SLD konferencji z okazji 5. rocznicy śmierci Mieczysława Rakowskiego.

Dla Aleksandra Kwaśniewskiego, był on współtwórcą krajowego boomu gospodarczego. To Mieczysław Rakowski i Mieczysław Wilczek- ówczesny minister przemysłu- stworzyli ustawę ,która zapoczątkowała polski kapitalizm- zauważył były prezydent. "Jego początkiem był handel w słynnych "szczękach", w latach 90- tych. To wtedy ujawnił się nasz duch przedsiębiorczości" - zachwalał Aleksander Kwaśniewski.

Reformy Rakowskiego miały nie tylko to pozytywne oblicze - mówi IAR historyk Antoni Dudek. Oprócz pozytywów dały możliwość tworzenia przedsiębiorstw z kapitałem publiczno-prywatnym. " Tak uwłaszczyła się ówczesna władza. Publiczne pieniądze były przenoszone do prywatnych kieszeni"- podsumowuje Antoni Dudek. To wszystko działo się na masową skalę.

Mieczysław Rakowski był premierem w latach 1988-1989. Wcześniej przez wiele lat był posłem i ostatnim pierwszym sekretarzem KC PZPR.