Nadal nie wiadomo, czy polscy politycy byli podsłuchiwani przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa. Sprawa ta była jednym z tematów zakończonych w Warszawie rozmów szefów dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych - Radosława Sikorskiego i Johna Kerry’ego.

Amerykańskie podsłuchy, tarcza antyrakietowa, przyszłość Syrii. Na pytania o te sprawy odpowiadali szefowie polskiej i amerykańskiej dyplomacji po spotkaniu w Warszawie.

Obaj politycy przyznali, że poruszyli temat podsłuchów, ale nie chcieli mówić o szczegółach. Radosław Sikorski oświadczył jedynie, że służby obu krajów będą współpracować. „Uzgodniliśmy bliższe konsultacje między naszymi służbami, jak zwalczać wspólne zagrożenia” - oświadczył Radosław Sikorski.

Z kolei John Kerry przypomniał, że prezydent Barack Obama nakazał przegląd wszystkich działań amerykańskich służb. Amerykański polityk zapewnił, że jego rząd pracuje nad tą sprawą. „Wszyscy pracujemy nad tym, aby zapewnić naszym obywatelom ochronę. Musimy też znaleźć balans pomiędzy ochroną i prywatnością naszych obywateli. Będziemy ściśle współpracować z naszymi przyjaciółmi” - mówił Kerry.

Reklama

Ministrowie nie odpowiedzieli na pytanie Polskiego Radia, czy amerykańskie służby podsłuchiwały bądź podsłuchują polskich polityków.

Napięcie w tej sprawie wzrosło w ostatnich dniach po medialnych doniesieniach, że amerykańskie służby podsłuchiwały m.in. telefon niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Kerry i Sikorski o tarczy i Syrii

Po spotkaniu John Kerry zapewnił też, że polska część amerykańskiej tarczy antyrakietowej zacznie działać do 2018 roku. Dodał, że nic się nie zmieniło w kwestii planów obrony przeciwrakietowej i nie przewiduje, że coś się w tej sprawie zmieni.

Mówiąc o Syrii amerykański sekretarz stanu zapewnił, że celem USA jest doprowadzenie do utworzenia rządu tymczasowego w Damaszku. Teraz działania skupiają się na przekonaniu stron do rozpoczęcia rozmów w Genewie. Przeciwna negocjacjom jest syryjska opozycja, która stawia przed nimi warunek odejścia Baszara Asada z urzędu prezydenta kraju.

W kwestii Syrii Radosław Sikorski zapewnił o poparciu Polski dla pokojowego rozwiązania konfliktu. Według polskiego ministra, negocjacje to ostatnia szansa dla tego kraju. Sikorski dodał, że potrzebne jest też rozwiązanie w negocjacjach ambicji nuklearnych Iranu.