Monument i tysiące nazwisk Polaków ratujących Żydów w czasie Holokaustu - taką formę będzie miał pomnik przy kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim w Warszawie.
Reklama

Stołeczny ratusz i Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ogłosiły konkurs na projekt pomnika. Listę Polaków ratujących Żydów przygotowuje specjalny komitet kierowany przez prof. Jana Żaryna.

Prof. Jan Żaryn z Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów szacuje, że na pomniku znajdzie się około 10 000 nazwisk. Jak wyjaśnia, kwerenda nadal trwa. Jednym ze źródeł będzie lista Polaków ratujących Żydów sporządzona dla toruńskich redemptorystów i Radia Maryja. Historyk zaznacza, że istotnym elementem listy Radia Maryja jest przygotowywany przez ks. prof. Pawła Rytla-Andrianika spis księży pomagających Żydom. "Ten dokument liczy około 600 nazwisk kapłanów" - wyjaśnia prof. Żaryn.

Jak zaznacza Adam Siwek z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa do końca lutego przyszłego roku można zgłaszać projekty pomnika. Obiekt, jak podkreśla, musi spełnić dwa podstawowe warunki: zawierać w sobie monumentalny akcent rzeźbiarsko-architektoniczny, oraz rozwinięcie w postaci muru pamięci, na którym umieszczone będą nazwiska osób ratujących Żydów.

Szczegółowe informacje na temat warunków konkursu można znaleźć na stronie warszawskiego ratusza.