Kolejni Polacy znaleźli się w zaszczytnym gronie "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". W Muzeum Żydów Polskich 14 Polaków, którzy uratowali Żydów w czasie II wojny światowej, otrzymało zaszczytne tytuły przyznawane przez Instytut Yad Vashem.

Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner podkreślał podczas ceremonii, że ci, którzy wtedy ryzykowali życiem by pomóc Żydom, zasługują na najwyższe uznanie. "Ambasador tłumaczył, że w Izraelu nie ma cywilnych odznaczeń tylko to jedno, honorujące ludzi, którzy ratowali Żydów podczas zagłady. Jest to przejaw wdzięczność, ale też i niesie to ze sobą przesłanie, że nawet w najcięższych czasach można liczyć na wsparcie drugiego człowieka" - wyjaśniał.

Jedną z wyróżnionych rodzin była rodzina państwa Baranków. Za swoje poświęcenie Katarzyna, Łucja i Wincenty Baranek oraz ich synowie Henryk i Tadeusz, zostali zamordowani wraz z ukrywanymi Żydami. W imieniu krewnych honorowy medal odebrała Alicja Sztern, która podkreślała wielką odwagę swoich bliskich. Wspominała, że jej stryj bardzo przeżywał fakt wspierania Żydów ponieważ miał świadomość jak wielkie niebezpieczeństwo grozi jego rodzinie.

Reklama

Medal otrzymała również Paulina Licińska, która uratowała całą rodzinę Menkesów. Jedna z ocalałych Aleksandra Menkes-Frykowska podkreślała, że trudno jej do dziś wyrazić wdzięczność za otrzymaną pomoc. Jak mówiła, "spadł jej kamień z serca", ponieważ nareszcie Paulina Licińska, która uratowała jej rodzinę, została uhonorowana. Jak tłumaczyła jest to oddanie hołdu bohaterstwu, dzięki któremu wojnę przeżyło 6 osób.

Wyróżnienie dla Pauliny Licińskiej odebrał jej wnuk Andrzej Turcewicz, który podkreślał, że jego babcia była osobą skromną i nigdy nie chciała opowiadać o swoim czynie. Jednak, jak wyjaśniał, był to niezwykły akt odwagi, ponieważ nad mieszkaniem jego babci mieszkali oficerowie Wehrmachtu. Medale "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" otrzymali również Stefania Cendrowska, Bolesława i Marceli Maj oraz Genowefa i Franciszek Maj, Helena Wrzosek-Gołowin oraz Marianna i Józef Wróblewscy. Instytut Yad Vashem uhonorował zaszczytnym tytułem "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" ponad 24 tysiące 800 osób w tym ponad 6 tysięcy 400 Polaków.