Kolejna osoba otrzymała status pokrzywdzonego w śledztwie polskiej prokuratury w sprawie tajnych więzień CIA. Według Amnesty International, jest to Jemeńczyk Walid bin Attash, który przebywa teraz w amerykańskim obozie Guantanamo na Kubie.

Bin Attash został tam przesłuchany przez przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Zeznał, że w 2006 roku był w tajemnicy przetrzymywany przez amerykańskie służby specjalne w różnych miejscach świata, w tym w Polsce. W czasie swojego uwięzienia był torturowany.

Śledztwo w sprawie tajnych więzień amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej w Polsce trwa już pięć lat. Mieli być w nich przetrzymywani ludzie podejrzani o terroryzm, których ze względów prawnych nie można było więzić w Stanach Zjednoczonych. Oprócz bin Attasha, status pokrzywdzonego w tej sprawie otrzymały jeszcze dwie inne osoby. Prokuratorzy odmawiają ujawnienia informacji związanych z tym śledztwem.

Według zagranicznych mediów, w tajnych więzieniach w Polsce mogło być przetrzymywanych nawet kilkanaście osób. Nikt z przedstawicieli polskich władz nie potwierdził istnienia takich więzień.