W Chinach - internetowa wolność dla wybranych. Chińskie władze otwierają się na świat i ogłaszają powstanie stref, gdzie każdy bez wyjątku będzie miał dostęp do Facebooka i Twittera. Na razie te serwisy w całym Państwie Środka blokuje cenzura.

Pierwszą strefą internetowej wolności w Chinach ma być tworzona obecnie w Szanghaju strefa wolnego handlu. Park technologiczno-przemysłowy powstaje tam na wzór Hongkongu. Jak informują źródła hongkońskiego dziennika „South China Morning Post”, będzie to też pierwsze miejsce w Chinach z nielimitowanym dostępem do internetu, bez ingerencji cenzury.

W przetargu na dostarczanie usług telekomunikacyjnych w Chinach po raz pierwszy będą też mogły wziąć udział zagraniczne koncerny. Nie oznacza to jednak przełomu, bo przeglądanie nieocenzurowanego internetu będzie możliwe jedynie w miejscach na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. W Pekinie niektóre pięciogwiazdkowe hotele za zgodą władz oferują swoim gościom swobodny dostęp do internetu. Przy użyciu specjalnego programu odblokowywany jest dostęp do stron, które w Państwie Środka oficjalnie są wciąż zakazane.