Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski został wyróżniony belgijskim Krzyżem Wielkiego Oficera Orderu Korony za wkład w umacnianie stosunków między Polską a Belgią.

Wyróżnienie zostało wręczone w Brukseli przez ministra spraw zagranicznych Belgii Didier Reyndersa. "Nasze relacje nigdy nie były tak silne"- powiedział szef belgijskiej dyplomacji. Podkreślił, że dzięki dwustronnemu dialogowi oba kraje lepiej się rozumieją w kwestiach takich jak Partnerstwo Wschodnie.

Minister Sikorski, dziękując za wyróżnienie, wyraził zadowolenie, że Polska i Belgia często mówią jednym głosem i uzupełniają się na europejskiej scenie. "Postrzegamy Belgię, jako eksperta w sprawach południowego sąsiedztwa, a my staramy się mówić o sprawach wschodnich. Razem tworzymy bogactwo Unii Europejskiej, które mimo kryzysu staje się siłą napędową naszej Wspólnoty" - powiedział Sikorski.

Krzyż Wielkiego Oficera Orderu Korony jest najważniejszym odznaczeniem państwowym w Belgii. Wcześniej wręczono go m.in. birmańskiej opozycjonistce Aung San Suu Kyi.