Były więzień skarży niemiecką telewizję za „polskie obozy koncentracyjne”. Karol Tendera zażądał od telewizji ZDF przeprosin i przeznaczenia 50 tysięcy złotych na cele społeczne.

Niedawno telewizja ta opublikowała na swoich stronach internetowych, zapowiedź filmu dokumentalnego telewizji "Arte", na temat wyzwolenia Majdanka i Auschwitz. W zapowiedzi ZDF nazwała te obozy „polskimi obozami zagłady” (Die Entdeckung der polnischen Vernichtungslager Majdanek und Auschwitz). Co ciekawe w oryginalnej zapowiedzi stacji "Arte" użyto nazwy "nazistowskie niemieckie obozy zagłady", co sugeruje, że kłamliwe określenie zostało użyte przez ZDF celowo a nie przez pomyłkę.

„Jeżeli oni po tylu uwagach i protestach nadal nazywają obozy polskimi, to musi być to celowe. To nas obraża i rani!” - twierdzi Karol Tendera. Jak zaznaczał w rozmowie z IAR polskie władze nie reagują na takie sformułowania odpowiednio, dlatego zdecydował się na złożenie pozwu. Jeśli władze telewizji ZDF nie przeproszą i zapłacą kary, to do krakowskiego sądu trafi pozew przeciwko niemieckiemu nadawcy.