MSW szuka 150 milionów - taką kwotę chce w budżecie resortu spraw wewnętrznych zaoszczędzić minister finansów. Trwają rozmowy, gdzie trzeba będzie przeprowadzić cięcia, ale wiceszef MSW Marcin Jabłoński zapewnia, że takie oszczędności nie będą miały wpływu na pracę poszczególnych służb: policji czy straży pożarnej. Nie będzie też zagrożony program standaryzacji komend i komisariatów.

Jabłoński dodał, że 150 milionów złotych w zeszłym roku wróciło do budżetu centralnego, bo MSW nie wykorzystała właśnie takiej kwoty. Teraz ministerstwo chce zaoszczędzić w podobnych miejscach, ale nie w najważniejszych projektach.

Premier łata dziurę w budżecie. Które ministerstwa będą musiały oszczędzać? / Media / bpr.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Oszczędności mogą pochodzić z puli na emerytury, jeśli mniej osób będzie pobierało te świadczenia. "Tam gdzie się one rodzą w naturalny sposób" - mówi o cięciach wiceszef MSW.

Rząd przedstawi nowelizację tegorocznego budżetu w sierpniu. Premier chce zwiększyć deficyt o około 16 miliardów złotych, a dodatkowe 8,5 miliarda zaoszczędzić poprzez cięcia w wydatkach.