Jerzy Wilk już oficjalnie prezydentem Elbląga. Dziś w tamtejszym Ratuszu odbyło się ślubowanie byłego radnego PiS, który wygrał przedterminowe wybory. Nowy prezydent złożył też kilka obietnic dla miasta - wrócił między innymi do sprawy przekopu Mierzei Wiślanej.

Wilk zapowiedział współpracę ze wszystkimi ugrupowaniami w Radzie Miejskiej. Obiecał obniżkę cen biletów komunikacji miejskiej i usprawnienie systemu odbierania odpadów. Od nowego roku mają być także obniżone czynsze mieszkaniowe, a miasto czeka audyt inwestycji drogowych. W przemówieniu prezydenta wróciła sprawa przekopu przez Mierzeję Wiślaną. W tej ostatniej kwestii odwołał się jednak do rządzących krajem. "Oczekuję tu konkretnych działań ze strony rządu i nie ustąpię." - zapewniał Wilk.

Prezydent Elbląga zapowiedział też aktywną współpracę z sąsiadami, w tym z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim - zwłaszcza w obliczu piłkarskich Mistrzostw Świata w 2018, które odbędą się właśnie w Rosji. Prezydent obiecał też likwidację Straży Miejskiej i oszczędności w Ratuszu - sam zrezygnuje ze służbowych kart płatniczych, a wiceprezydentów miasta będzie miał dwóch, a nie trzech - jak dotąd.

Wcześniej Rada Miasta wybrała nowego przewodniczącego. Został nim niemal jednogłośnie Janusz Nowak z SLD.