Przywódcy unijnych instytucji zaniepokojeni doniesieniami o szpiegostwie Stanów Zjednoczonych. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy oraz szef Komisji Euroejskiej Jose Barroso wyrazili zaniepokojenie doniesieniami o szpiegowaniu instytucji europejskich przez Stany Zjednoczone.

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim poinformowali o powołaniu specjalnej grupy ekspertów do rozmów z Waszyngtonem. Obaj politycy są zgodni - jeśli doniesienia okażą się prawdą, sytuacja będzie bardzo poważna. Herman van Rompuy uważa, iż prezydent Barack Obama powinien udzielić wyczerpującej informacji w tej sprawie. Rada Europejska będzie uważnie śledzić rozwój wydarzeń.

Przewodniczący Komisji Jose Barroso poinformował Parlament, że szefowa unijnej dyplomacji Catherina Ashton przeprowadziła dwie rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Carrym. Powołany został zespół już ekspertów, który będzie prowadził rozmowy z Amerykanami.

Edward Snowden, który złożył wniosek o przyznanie mu azylu politycznego w kilkunastu państwach, w tym w Polsce, zadeklarował, że jest gotów ujawnić kolejne tajne informacje na temat działań amerykańskich władz.