Władimir Putin jak Jan Paweł II? Takiego karkołomnego porównania użył Gerard Depardieu - francuski aktor, a od niedawna obywatel Rosji.

Depardieu otrzymał rosyjskie obywatelstwo podczas styczniowego spotkania z Putinem - po tym, jak wdał się w spór z francuskimi władzami na tle nowego, 75-procentowego podatku dla najbogatszych. Aktor przygotowuje się do kolejnego filmu, który będzie kręcony w Moskwie i w stolicy Czeczenii, Groznym.

W wywiadzie opublikowanym w dzisiejszym numerze gazety "Komsomolskaja Prawda", Gerard Depardieu powiedział, że jest dumny z tego, co Putin zrobił przez ostatnich 13 lat. "Uważam, że rosyjski naród potrzebuje właśnie takiej osoby - z rosyjskim temperamentem. Putin próbuje przywrócić ludziom chociaż trochę godności" - powiedział aktor. I dodał: "Dla mnie on jest jak Francois Mitterand albo papież Jan Paweł II. Nigdy wcześniej nie mówiłem tego dziennikarzom, ale tak właśnie myślę".

Agencja AFP przypomina, że zmarły w 2005 roku papież był zdecydowanym antykomunistą, a jego nauczanie w dużym stopniu przyczyniło się do demokratycznych przemian w Europie na przełomie lat 80. i 90. Z kolei Władimir Putin nazwał rozpad Związku Radzieckiego "jedną z największych tragedii 20. wieku". Nigdy też w zdecydowany sposób nie potępił zbrodni stalinowskich.