Były pracownik CIA Edward Snowden, który ujawnił tajne informacje dotyczące działań amerykańskiego wywiadu, chce pozostać w Hongkongu. Powiedział o tym w rozmowie z chińskim dziennikiem "South China Morning Post". Amerykanie mogą jednak żądać jego ekstradycji.

Na razie nie wiadomo, gdzie dokładnie jest Snowden. Dziennikarze gazety podają, że rozmawiali z nim w tajnym miejscu w Hongkongu. Snowden powiedział, że w ostatnich latach Amerykanie śledzili systemy komputerowe setek celów w Chinach - w tym uniwersytety i urzędy. Łącznie na świecie Amerykanie mieli prowadzić ponad sześćdziesiąt tysięcy operacji podsłuchowych, twierdzi Snowden.

Szef amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, Keith Alexander, w przesłuchaniu na forum Senatu bronił działań wywiadu. "Dzięki nim zapobiegliśmy dziesiątkom akcji terrorystycznych. Moim zdaniem teraz, gdy te informacje ujrzały światło dzienne, zaszkodziliśmy własnemu bezpieczeństwu. I ani USA, ani nasi sojusznicy nie są już tak bezpieczni, jak jeszcze dwa tygodnie temu" - mówił Keith Alexander.

Edward Snowden przyjechał do Hongkongu pod koniec maja. Zgodnie z prawem może tam przebywać przez trzy miesiące.