Donald Tusk od 10 lat sprawuje funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. W tym czasie PO dwukrotnie wygrała wybory parlamentarne, a Donald Tusk od 2007 roku pełni nieprzerwanie funkcję szefa rządu.

Jeszcze w tym roku członkowie PO wybiorą nowego przewodniczącego swojej partii. Wiele wskazuje to, że Donald Tusk nie będzie miał problemu z ponownym objęciem tej funkcji.

Część opozycji uważa, że premier jest zmęczony i wypalony, a i spadające poparcie w sondażach ma świadczyć o kryzysie w partii.

Jednak Marek Sawicki z PSL uważa, że takie opinie są znacznie przesadzone, a obecny przywódca PO jest nadal niekwestionowanym liderem swojej partii. Jak zauważa były minister rolnictwa, podczas ostatniego spotkania koalicyjnego Donald Tusk ze wszystkich liderów PO wyglądał najbardziej "świeżo", a potencjalni pretendenci do fotela szefa PO byli w defensywie.

Były premier Józef Oleksy mówi, że Donald Tusk ma niewątpliwie atrybuty dobrego lidera. Polityk SLD wymienia wiele osobistych cech obecnego szefa rządu, które sprawiają że potrafi sobie zjednać ludzi. Według Józefa Oleksego premier, ma ujmujący sposób bycia - niezależnie od "wilczych oczu", o które posądza go prezes PiS Jarosław Kaczyński. Do tego - według Oleksego - Donald Tusk jest kulturalny, potrafi słuchać innych, używa właściwego języka, a dodatkowo jest stanowczy.

Jednak szef klubu PiS Mariusz Błaszczak nie wróży już Donaldowi Tuskowi sukcesów. Polityk jest przekonany, że rządy Donalda Tuska zmęczyły Polaków, a spadkowa tendencja sondażowa będzie stałym trendem. Według Błaszczaka, obietnice składane przez Donalda Tuska nie mają pokrycia w czynach.

Platformę Obywatelską Donald Tusk założył w styczniu 2001 roku wspólnie z Maciejem Płażyńskim i Andrzejem Olechowskim. Pierwotnie PO była jedynie komitetem wyboryczym. Pierwszym przewodniczącym PO był Maciej Płażyński.