Poprawa relacji na linii Watykan - Chiny będzie jednym z priorytetów pontyfikatu Franciszka - mówi Caroline Pigozzi, francuska watykanistka.

Dziennikarka "Paris Match" w rozmowie z IAR przypomina, że Państwo Środka to miejsce tradycyjnych jezuickich misji. Dziś cały Kosciół katolicki modli się za katolików w Chinach. Zdaniem Caroline Pigozzi w polepszeniu relacji między Chinami, a Stolicą Apostolską może pomóc Cerkiew. Niedawno z wizytą w Chinach był Cyryl Pierwszy Patriarchy Moskwy i całej Rusi.

To, że z robił to teraz to prawdopodobnie nie był przypadek - dodaje dziennikarka. Według niej , Franciszek pójdzie teraz wytyczonym przez Cyryla tropem. Wizyta Cyryla, rzeczywiście może pomóc Franciszkowi - uważa werbista ojciec Antoni Koszorz prezes Sinicum, stowarzyszenia pomagającego katolikom w Chinach.

Rozmówca IAR zwraca uwagę, że Cyryl był w Chinach przyjmowany dość serdecznie. Mimo, że Kościół prawosławny nie jest uznawany przez rządzących. "Rozmowy na najwyższym szczeblu, w trakcie tej wizyty, to pozytywny znak dla wszystkich chrześcijan" - podkreśla ojciec Koszorz. Werbista dodaje jednak, że podczas pobytu w Chinach, Patriarcha Cyryl unikał wypowiedzi na temat prześladowań wyznawców Chrystusa.