Zmiany w polskim kontyngencie wojskowym w Afganistanie. Kolejna, trzynasta już zmiana, będzie mniejsza i będzie miała nieco mniej zadań - zapowiada Janusz Walczak z resortu obrony.

W pierwszej dekadzie maja obecna zmiana przekaże dowodzenie kolejnej. W Afganistanie jest już nowy dowódca, który zapoznaje się z zadaniami. Trzynasta zmiana będzie mniejsza od obecnej - w misji będzie uczestniczyć 1600 żołnierzy i pracowników wojska. Bez zmian pozostanie tak zwany odwód strategiczny, czyli 400 żołnierzy pozostających w kraju, którzy są gotowych do wyjazdu w każdej chwili.

Trzynasta zmiana przekaże część odpowiedzialności za prowincję Ghazni Afgańczykom. Nasi żołnierze opuszczą mniejsze bazy i będą służyć tylko w Gazni, gdzie mieści się dowództwo kontyngentu. Za bezpieczeństwo całej prowincji będą odpowiadać Afgańczycy. My będziemy ich wspierać od strony medycznej, z powietrza i w razie potrzeby artylerią.

Zmiana charakteru misji oznacza, że Polacy nie będą już wyjeżdżać na patrole bojowe. Skupią się na zapewnieniu bezpieczeństwa własnym siłom.

W ręce Afgańczyków zostanie też przekazana odpowiedzialność za słynną drogę z Kabulu do Kandaharu. Do niedawna za 140-kilometrowy odcinek tej trasy odpowiadali Polacy. Teraz patrolowaniem drogi zajmą się afgańskie siły bezpieczeństwa.