W projekcie reformy imigracyjnej zgłoszonej w amerykańskim Senacie znalazły się zapisy o zmianach w Programie Ruchu bezwizowego. Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf liczy, że tym razem uda się znieść wizy do USA dla Polaków.

W przeszłości podejmowano wiele prób. Jednak projekty ustaw znoszących wizy dla Polaków nie „wychodziły” nawet z komisji. Tym razem szanse są większe. „Mamy dobry początek. To jest inicjatywa, która ma szansę na sukces. Nasz optymizm rośnie” - powiedział Polskiemu Radiu ambasador Schnepf.

Większe szanse na zniesienie wiz dla Polaków wynikają z faktu, że odpowiednie zapisy znalazły się w całościowej reformie imigracyjnej, która dotyczy między innymi losu 11 milionów nielegalnych imigrantów. Reformę tę forsuje grupa senatorów z obu amerykańskich partii politycznych.

Ryszard Schnepf uważa, że główne starcie zwolenników i przeciwników ustawy nastąpi jesienią. Wierzy, że zakończy się ono pomyślnie dla Polski. Ambasador założył się nawet w tej sprawie z ministrem Radosławem Sikorskim. „Minister był bardziej sceptyczny niż ja ale powiedział, że chciałby przegrać ten zakład” - dodał ambasador przyznając, że projekt reformy imigracyjnej czeka wiele przeszkód w Kongresie.