Największe ćwiczenia przed wyjazdem do Afganistanu rozpoczyna Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni ze Szczecina. Manewry Crystal Eagle odbędą się w Centrum Symulacji Działań Wojennych w niemieckim Wildflecken.

Dowódcy i żołnierze z Korpusu przejdą sprawdzian z wykorzystaniem systemów komputerowych i symulacyjnych opartych o scenariusz afgański. Pułkownik Jacek Pawlewicz zapewnia, że jest to najważniejsze szkolenie przed przyszłoroczną misją

"Pierwszy raz pojedziemy jako sztab, który będzie współpracował ze sztabem tureckim. Po pierwsze jest to ćwiczenie , które ma nam utrwalić doświadczenie i wiedzę z poprzednich misji. Po drugie przygotować się do nowych warunków, bo ta misja wydaje się być troszeczkę inna ze względu na redukcję sił w Afganistanie" - mówił pułkownik Jacek Pawlewicz.
Ćwiczenie Crystal Eagle rozpocznie się w poniedziałek (15 kwietnia) i potrwa do 26 kwietnia. W manewrach weźmie udział 1500 żołnierzy z 21 krajów NATO, a także spoza Sojuszu, reprezentujących ponad 30 dowództw, jednostek i organizacji.

W 2014 r. Korpus będzie ostatnią zmianą służącą w dowództwie misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie.

Reklama