Rosja ma już gotową listę amerykańskich obywateli, którzy nie dostaną wiz. Jak informuje dziennik "Kommiersant" - dokument zostanie opublikowany, gdy Amerykanie ujawnią swoją listę niepożądanych Rosjan. Tak zwana lista Magnitskiego może być opublikowana przez Amerykanów już dziś.
Reklama

Waszyngton już w ubiegłym roku przyjął ustawę o zakazie wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych, którzy łamią prawa człowieka. W odpowiedzi rosyjska Duma Państwowa przyjęła podobną ustawę. Ogłoszono, że znajdują się na niej Amerykanie odpowiedzialni za torturowani jeńców w bazie Guantanamo oraz ci, którzy szkodzą interesom obywateli Federacji. Wielokrotnie o retorsjach Moskwy wobec Waszyngtonu mówił minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Na razie nie wiadomo ile osób znajdzie się na rosyjskiej "czarnej liście". Z nieoficjalnych informacji przekazanych przez "Kommiersant" wynika, że Amerykanie na swojej liście umieścili 280 obywateli Rosji. Są wśród nich Prokurator Generalny Jurij Czajka i przewodniczący Komitetu Śledczego Aleksandr Bastrykin. Według szefa komisji spraw zagranicznych Dumy Aleksieja Puszkowa, podobna liczba Amerykanów znajdzie się na rosyjskiej liście.