Rektor Akademii Obrony Narodowej gen. Bogusław Pacek chce, by na tej uczelni wykładali profesorowie z Rosji - donosi "Rzeczpospolita". Gen. Pacek ogłosił plan wymiany wykładowców z Rosją na oficjalnym profilu na Facebooku.

"Moje dzisiejsze spotkanie i rozmowa z ambasadorem Rosji oznacza dalsze międzynarodowe otwarcie Akademii Obrony na świat. Uzgodniliśmy wymianę profesorów. Nasi studenci chętnie posłuchają wykładowców z Moskwy, a ich rosyjscy koledzy naszych profesorów" - napisał Pacek.

Plan nie spodobał się części wysokich rangą oficerów. Gen. Pace kbroni jednak swojej decyzji. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" rektor AON oświadczył, że uczelnia jest otwarta na różne źródła wiedzy i wszystkie poglądy. Pacek dodał, że gościnnie zajęcia na AON prowadzą wykładowcy z różnych państw. - Zresztą nie wszyscy Rosjanie podzielają takie spojrzenie na Polskę, jakie prezentuje oficjalna doktryna - przekonuje.

Oficjalna, zatwierdzona trzy lata temu doktryna obronna Rosji, mówi: "Kraje NATO [a więc także Polska - przyp. red.] to główny przeciwnik Moskwy" - przypomina Rzeczpospolita.

Kontakty akademickie z Rosjanami utrzymują m.in. NATO Defense College z Rzymu oraz amerykańskie akademie wojskowe - pisze "Rz". Jak dodaje, wymiana wykładowców wojskowych między Polską a Rosją byłaby nowością.