Islam na naszym kontynencie radykalizuje się - uważa Sekretarz Generalny Konferencji Kościołów Europejskich pastor Guy Liagre.

Według pastora sytuacja jest podobna do tej na Bliskim Wschodzie. Jak dodaje w krajach śródziemnomorskich islam był tolerancyjny. Teraz zmienia się na o wiele bardziej konserwatywny. Widać także tendencje fundamentalistyczne. Jego zdaniem ta sytuacja nie zmienia faktu, że chrześcijanie muszą prowadzić rozmowy z tymi wyznawcami islamu, którzy chcą dyskutować, niezależnie od tego, że rzeczywistość nie nastraja optymistycznie.

Sprawa obecności wyznawców Mahometa na Starym Kontynencie była jednym z tematów rozmów podczas zakończonego dziś w Warszawie zebrania duchownych katolickich i innych kościołów chrześcijańskich Europy.

Przez trzy dni gościliśmy w kraju biskupów i księży ze Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy i Konferencji Kościołów Europejskich. Gospodarzem spotkania był przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik.

Reklama

Według amerykańskiego think tanku The Pew Research Center's Forum of Religion & Public Life chrześcijaństwo jest wciąż największą religią na świecie. Kolejne miejsce ma islam. Chrześcijan jest nieco ponad dwa miliardy, muzułmanów nieco ponad 1.5 miliarda.

W Europie mamy 558 milionów chrześcijan. Islam wyznaje około 44 miliony osób.