Holenderscy eksperci potwierdzili w czwartek, że przyczyną kolizji, po której w środę wieczorem zatonął na Morzu Północnym samochodowiec Baltic Ace, mógł być błąd ludzki. Na pokładzie znajdowało się 24 członków załogi, w tym 11 Polaków.

"Prawdopodobnie nie widzieli się nawzajem" - powiedział w radiu Kees Brinkman z towarzystwa ratowniczego KNRM. Baltic Ace zderzył się z kontenerowcem bandery cypryjskiej Corvus J, należącym do niemieckiej spółki żeglugowej Juengerhans.

Wcześniej przypuszczenie o ludzkim błędzie sformułował Panagiotis Kakoliris, menedżer greckiej spółki Stamco, będącej armatorem Baltic Ace. Załoga płynącego pod banderą Bahamów samochodowca liczyła 24 ludzi w tym 11 Polaków. Uratowano 13 rozbitków.

Jak zaznaczył Brinkman, wiejący w momencie katastrofy wiatr o sile sześciu do siedmiu w skali Beauforta "nie jest dla tak dużych statków żadnym problemem". Baltic Ace miał 148 metrów długości.

Kakoliris poinformował, że statek przewoził z Japonii i Tajlandii ponad 1400 nowych samochodów, w większości marki Mitsubishi.

Wśród pięciu odnalezionych dotąd ofiar śmiertelnych katastrofy jest dwóch Polaków. Trzech marynarzy z Polski jest wciąż poszukiwanych.