Arcybiskup Florencji, kardynał Elia Dalla Costa, który podczas II wojny światowej znalazł w klasztorach schronienie dla ukrywających się Żydów, został uznany pośmiertnie przez jerozolimski Instytut Yad Vashem za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

W wydanym w poniedziałek komunikacie, cytowanym przez agencję Ansa, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu podkreślił, że zmarły w 1961 roku włoski kardynał odegrał kluczową rolę w organizowaniu sieci pomocy dla Żydów i przyczynił się do uratowania setek z nich, i to zarówno tych pochodzących z Włoch, jak i uciekinierów z innych krajów.

Postać metropolity Florencji przedstawił watykański dziennik "L'Osservatore Romano" we wtorkowym wydaniu. Gazeta przypomniała, że po deportacji do Auschwitz ponad tysiąca rzymskich Żydów naziści ruszyli jesienią 1943 roku na północ Włoch, by dokonać podobnych łapanek w wielkich miastach, między innymi we Florencji.

Włochy, w pierwszych latach wojny sojusznik Hitlera - po odsunięciu w lipcu 1943 roku faszystowskiego dyktatora Benito Mussoliniego od władzy i zawarciu dwa miesiące poźniej zawieszenia broni z zachodnimi aliantami - zostały zajęte przez niemieckie wojska.

Reklama

W miarę jak nasilały się prześladowania, na wieść o tym, że Niemcy zażądali wykazów wszystkich Żydów florenckich, Żydowski Komitet Pomocy, zorganizowany przez naczelnego rabina miasta zwrócił się z prośbą o pomoc do kurii arcybiskupiej.

Watykański dziennik podkreśla, że kardynał Elia Dalla Costa natychmiast polecił przedstawicielom tamtejszego duchowieństwa wesprzeć Żydowski Komitet Pomocy, aby zapewnić schronienie uchodźcom żydowskim w klasztorach oraz instytutach zakonnych na terenie diecezji.

"Stosując się do zaleceń kardynała ponad 21 klasztorów i instytutów zakonnych (nie licząc parafii) otworzyło drzwi, udzielając schronienia ponad 110 włoskim Żydom i 220 z innych krajów"- dodaje "L'Osservatore Romano".

Na jego łamach wspomina się także tragiczne wydarzenia, jak na przykład napaść hitlerowców na klasztor sióstr franciszkanek we Florencji, gdzie ukrywało się około 50 żydowskich kobiet z dziećmi w listopadzie 1943 roku. Zostały aresztowane i wywiezione do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, skąd już nie wróciły.