Prezydent USA Barack Obama jest gotowy na dwustronne rozmowy z Iranem o jego programie nuklearnym, lecz Waszyngton nie zaplanował dotychczas żadnych negocjacji z Teheranem - powiedział we wtorek rzecznik Białego Domu Jay Carney.

"Jesteśmy otwarci na rozważenie bilateralnych negocjacji, ale nic takiego nie ma w planach i nie zawarliśmy porozumień z Irańczykami na ten temat" - powiedział Carney dziennikarzom. "Nie ma nic zaplanowanego. Nie ma porozumienia" - dodał.

Dziennik "New York Times" napisał w niedzielę, że USA i Iran porozumiały się w sprawie przeprowadzenia bezpośrednich rozmów na temat irańskiego programu nuklearnego. Powołując się na przedstawicieli administracji prezydenta Obamy gazeta napisała, że negocjacje "mogą być ostatnią dyplomatyczną próbą uniknięcia uderzenia zbrojnego na Iran". Jednak zarówno Biały Dom, jak i Iran zaprzeczyły tym doniesieniom.

W czasie poniedziałkowej debaty przed wyborami prezydenckimi prezydent Obama powiedział, że już dawno proponował Irańczykom możliwość rozmów dwustronnych.

Reklama

Zachód podejrzewa, że Iran potajemnie pracuje nad bronią jądrową. Teheran temu zaprzecza i podkreśla, że jego program nuklearny służy jedynie celom cywilnym. (