Siatkarze USA nie zdobędą po raz drugi z rzędu mistrzostwa olimpijskiego. Triumfatorzy z Pekinu odpadli już w ćwierćfinale igrzysk w Londynie, przegrywając 0:3 z Włochami. Radość w ekipie Węgier - reprezentanci tego kraju wygrali dwa finały w kajakarstwie.

Amerykańscy siatkarze przeszli przez fazę grupową jak burza, zajęli pierwsze miejsce w bardzo silnej stawce (wyprzedzili m.in. Brazylię i Rosję), ale w meczu 1/4 finału z przeciętnie spisującymi się ostatnio Włochami nie mieli nic do powiedzenia. Łasko, Travica, Savani i koledzy dominowali w każdym secie.

W półfinale Włosi spotkają się z aktualnymi wicemistrzami olimpijskimi - Brazylijczykami, którzy również łatwo pokonali 3:0 Argentynę. Wieczorem o półfinał Polacy będą walczyć z Rosjanami.

Przed południem odbyły się cztery finały w kajakarstwie, w których dwa złote medale zdobyli Węgrzy. Rudolf Dombi i Roland Kokeny triumfowali w konkurencji K2 na 1000 m, a ich rodaczki - Gabriella Szabo, Danuta Kozak, Katalin Kovacs i Krisztina Fazekas - wygrały finał K4 na 500 m.

W konkurencji C1 na 1000 m triumfował Niemiec Sebastian Brendel, który na co dzień pracuje zawodowo jako policjant. Z kolei Norweg Eirik Veraas Larsen wygrał wyścig jedynek kajakowych na 1000 metrów. To pierwszy złoty medal Norwegów w Londynie.

Nie było niespodzianki w turnieju drużynowym tenisistów stołowych. Po złoty medal sięgnęli Chińczycy, którzy w finale pokonali 3:0 reprezentantów Korei Południowej. Brąz wywalczyli Niemcy.

Szwajcar Steve Guerdat, jadący na koniu Nino des Buissonnets, zdobył złoty medal w jeździeckiej konkurencji skoków. Drugi był Holender Gerco Schroder, a brąz wywalczył Irlandczyk Cian O'Connor.

O medale walczą dziesięcioboiści, ale już bez jednej z największych sław w tej konkurencji. Z powodu kontuzji z olimpijskich zmagań wycofał się (przed skokiem w dal) mistrz igrzysk z 2004 roku Czech Roman Sebrle.

37-letni obecnie zawodnik był pierwszym lekkoatletą, który w dziesięcioboju przekroczył barierę dziewięciu tysięcy punktów. Jego wynik z 2001 roku - 9026 pkt - poprawił dopiero w czerwcu br. Amerykanin Ashton Eaton - 9039 pkt.

Na akwenie w Weymouth Australijczycy Nathan Outteridge i Iain Jensen zdobyli złoty medal w żeglarskiej klasie 49er. Drugie miejsce zajęli Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke, a trzecie Duńczycy Allan Noerregaard i Peter Lang.